چهارراه نقدینگی!

چهارراه نقدینگی!

برداشتی آزاد از کتاب دانشکده کسب‌وکار اثر رابرت کیوساکی
آیا با مفهوم چهارراه نقدینگی که رابرت کیوساکی آن را در کتاب دانشکده کسب‌وکار و کتاب چهار راهه نقدینگی تشریح می‌کند آشنا هستید؟
در این مطلب می‌خواهیم به بیان خلاصه‌ای از این موضوع بپردازیم
رابرت کیوساکی نویسنده برجسته کتاب پرفروش پدر پولدار پدر فقیر معتقد است طرز تفکر افراد در مورد مسائل مالی و نگاه آن‌ها به پول است که وضعیت مالی آن‌ها را مشخص می‌کند.
او دراین‌باره به مفهوم چهارراه نقدینگی اشاره می‌کند.
چهارراه نقدینگی ماتریسی است به شکل زیر:

 

م

ک

س

خ

 

این ماتریس به معنی این است که شما و طرز تفکر شما و ارزش‌های شما در زندگی در کدام قسمت قرار می‌گیرد!
هر خانه از این ماتریس تشکیل‌دهنده یکسری از افراد با یکسری از ارزش‌های متفاوت از هم هست.

رابرت کیوساکی معتقد است که با توجه به این ماتریس برای آنکه شما بتوانید به موفقیت‌های مالی دست پیدا کنید و یا گام‌های بزرگ بردارید باید ابتدا موقعیت خود را در این جدول مشخص کنید و سپس برای نقل‌مکان از یک ربع به ربع دیگر ارزش‌ها و دیدگاه خود را عوض کنید نه صرفاً کار و شغل خود را. او می‌گوید دلیل این‌که اغلب افراد از وضعیت مالی خودشان ناراضی هستند و پیوسته شغل عوض می‌کنند این است که آن‌ها مفهوم چهارراه نقدینگی را متوجه نشده‌اند.

نکته مهم این است که افراد حاضر در هرکدام از این خانه‌های چهارگانه ماتریس چهارراه نقدینگی می‌توانند موفق و یا شکست‌خورده باشند و این صرفاً طرز تفکر و ارزش‌های متفاوت این افراد را در حوزه مسائل مالی را تشریح می‌کند و همچنین اشاره می‌کند که چگونه می‌توان از یک ربع به ربع دیگر انتقال یافت و موفقیت مالی بیشتری کسب کرد.
ربع ک (کارمند):
این ربع به افرادی تعلق دارد که رفتاری کارمند گونه دارند ارزش غالب این افراد امنیت است. این افراد بیشتر به دنبال امنیت مالی وزندگی کم دردسر و آرامی هستند و از ریسک کردن به‌شدت پرهیز می‌کنند.
افراد با طرز تفکر ربع ک بیشتر به استخدام شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی و یا دولتی درمی‌آیند و تا پایان عمر کاری خود سعی در پیشرفت در حوزه کاری خودشان را دارند.
ممکن شما یک مدیر موفق، یک استاد ارزشمند و یا حتی یک رئیس‌جمهور باشید و از وضعیت مالی خوبی هم برخوردار باشید ولی افراد حاضر در این گروه تا یک سطح مشخصی به کسب ثروت می‌پردازند و سپس بازنشسته شده و باز به دنبال امنیت و آرامش می‌روند و همواره حقوق‌بگیر دولت یا سازمان‌ها هستند.


 

ربع خ (خویشتن فرما یا مالک کسب‌وکار کوچک):

ارزش غالب این افراد استقلال است. این افراد با حضور خودشان به کسب درآمد می‌پردازند و برای کسب درآمد و پول باید حتماً در محل کار حضورداشته باشند برای مثال یک پزشک باید در مطب حضورداشته باشد و به طبابت بپردازد، یک وکیل و یا یک نانوا و صاحبان شرکت‌ها و کسب‌وکارهای کوچک در این دسته قرار دارند، پول درآوردن آن‌ها منوط به حضور آن‌ها در محل کسب‌وکارشان می‌شوند.آن‌ها خویشتن فرما هستند.
این افراد بسیار متکی به توانایی‌ها خودشان هستند و می‌توانند با گسترش کسب‌وکار خودشان به ربع م نقل مکان کنند و برای این کار نیاز به تغیر دادن ارزش‌ها و نیز سیستم سازی دارند.

ربع م (مالک کسب‌وکار):

این افراد یک کسب‌وکار را از صفر شروع کرده و به جایی می‌رسانند، آن‌ها به دنبال امیال و آرزوهای خود می‌روند آن‌ها مالکان کسب‌وکار هستند و تعداد زیادی کارمند دارند که برای آن‌ها کار می‌کنند، مالکان کسب‌وکار به ساختن سیستم می‌پردازند و این سیستم برای آن‌ها کار می‌کند و تولید ثروت می‌کند، افراد حاضر در ربع م و س حتی بدون حضور در کسب‌وکار خودشان ممکن است تا مهر و موم‌ها همچنان درامد کسب کنند. بسیاری از کارآفرینان بزرگ جهان و کشورمان ایران در این ربع قرار دارند: بیل گیتس، استیو جابز، ادیسون، هنری فورد و ... یک آدم ربع م واقعی کسی است که وقتی کسب‌وکارش را رها کرد همچنان درآمد کسب کند در حالی افراد ربع خ با توقف کارشان درآمدشان متوقف می‌شود.

ربع س (سرمایه‌دار):
افراد حاضر در این ربع به دنبال آزادی مالی هستند و دوست دارند پول برای آن‌ها برای آن‌ها کار کند نه این‌که آن‌ها برای به دست آوردن پول کار کنند. این افراد در بازارها و بخش‌های مختلف اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند. معمولاً افراد ربع م پس از مدتی وارد این ربع می‌شوند. سرمایه‌گذارها معمولاً به این شکل صحبت می‌کنند: بیست درصد از سرمایه‌ام سود است! و یا شرکتت را با چه سرمایه‌ای راه انداختی؟

نکته آخر: برای موفقیت مالی می‌بایست ابتدا ارزش‌های خودمان را به دست بیاوریم و بر اساس آن موقعیت خود را در چهارراه نقدینگی مشخص کنیم و سپس برای کسب پول حرکت کنیم و اگر می‌خواهیم حرکتی بزرگ انجام دهیم باید تغیر ربع بدهیم نه تغیر شغل.

برداشتی آزاد از کتاب دانشکده کسب‌وکار
رابرت کیوساکی

تهیه و تنظیم: فرهاد احمدیان

فرهاد احمدیان
1397/09/24