چگونه اطلاعات مشتریان خود را جمع آوری کنیم؟(قسمت2)

روش دوم: پیگیری رفتار مشتریان
1-    تاریخچه خرید:
   جمع‌آوری سوابق خرید مشتریان، اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار می‌دهد. تمام خرید‌های مشتریان را در حساب کاربریشان در CRM خود ذخیره کنید و برای استفاده‌های بعد در آینده، این اطلاعات را نگهداری کنید.
•    این اطلاعات را حتما در یک قالب مشخص و بر روی CRM ذخیره کنید.
•    این اطلاعات به شما می‌گوید مشتری چه چیزی دوست دارد و چه چیز‌هایی می‌خرد. همچنین این قابلیت را به شما می‌دهد که بتوانید حدس بزنید مشتری در آینده چه چیز‌هایی دوست دارد بخرد.
•    این نوع پیگیری برای فروشگاه‌های آنلاین بیشتر کاربرد دارد. در فروشگاه‌های شخصی خرید مشتریان را در CRM ثبت کنیدتا هنگامی که مشتری با کارت اعتباری خود خرید می‌کند آن‌ها را شناسایی کنید. راه دیگر شناسایی مشتریان پرسیدن شماره تماس شخصی آن‌هاست.
2-    ردیابی تحرکات مشتریان در سایت:
  شما می‌توانید اطلاعاتی نظیر اینکه مشتریان از چه وب سایت‌هایی به سایت شما لینک شده‌اند و یا اینکه هر کدام از صفحات وب سایت شما چه مدت زمانی نظر مشتریان را جلب کرده‌است جمع آوری کنید. ببینید کدام یک از صفحات سایت شما آن‌ها را به اشتراک گذاری مطالب سایت شما در صفحات مجازیشان تشویق کرده است و کدام یک از صفحات برای آن‎‌ها انگیزه‌ای برای ترک سایت شما بوده است.
     از نرم افزار‌های ردیابی مشتری استفاده کنید. این برنامه‌ها به شما می‌گویند مشتریان کدام صفحات را بارگذاری کرده‌اند، آخرین صفحاتی که دیده‌اند چه صفحاتی بوده است و مسیری که در سایت شما طی کرده‌اند چگونه بوده است.
•    تمامی این اطلاعات به شما کمک می‌کند که وب سایت بهتری طراحی کنید. با استفاده از این اطلاعات مشتریانتان را تشویق کنید که یک مسیر مشخص در وب سایت شما طی کنند. برای نمونه فرود آمدن (رسیدن) به صفحه یک محصول مشخص. مشخص است که این نوع از ردیابی تنها برای کسب و کار‌های آنلاین کاربرد دارد.
3-    از یک سیستم علاقه مندی، ذخیره سازی و امتیاز‌دهی استفاده کنید تا خواسته‌های مشتریانتان را بررسی کنید:
        راهی ایجاد کنید تا کاربران بتوانند آیتم‌های مورد نظر خود را در لیست علاقه‌مندی خود ذخیره کنند، به این ترتیب حتی زمانی که آن‌ها خرید نمی‌کنند می‌توانید موارد مورد علاقه آن‌ها را شناسایی کنید.
•    شما می‌توانید از یک توسعه دهنده وب بخواهید قابلیت افزودن به علاقه‌مندی را به وب سایت شما اضافه کند و سپس داده را به سیستم ردیابی شما ارسال کند. از این اطلاعات برای فروش محصولات به مشتریان خاص خود استفاده کنید. مانند محصولات موجود، مشابه و محبوب
•    این سیستم تنها به صورت آنلاین کار می‌کند. اگرچه شما می‌توانید از فروشندگان فروشگاهتان بخواهید محصولات و خدماتی که مشتریان دوست دارند شناسایی کنند.
4-    رفتار مشتریان در شبکه‌های اجتماعی را ردیابی کنید:
  نرم افزار‌هایی مانند Intercom به شما اجازه می‌دهد بهترین مشتریانتان را در شبکه‌های مجازی پیدا کنید. به اضافه اینکه به شما کمک می‌کند تا مشتریانی که دنبال کننده و در نتیجه نفوذ بیشتری دارند را شناسایی کنید. این اطلاعات این امکان را به شما می‌دهد تا در زمان معرفی محصول جدید خود بهترین مشتریان را شناسایی کنید. مشتریانی که محصول شما را دوست دارند و طرفداران زیادی هم دارند می‌توانند به گسترش نام تجاری شما کمک کنند.
5-    برای تعیین سطح فعالیت مشتریانتان، آخرین تاریخ مراجعه آن‌ها به سیستم‌تان راچک کنید:
  همچنین می‌توانید تاریخ آخرین خرید مشتری خود را پیگیری کنی. ایده این است که شما می‌توانید مشتریان فعال و غیر‌فعالتان را تعیین کنید.
•    اگر شما نرم افزاری دارید که به شما اطلاع می‌دهد که کدام مشتریانتان چند روز است وارد حساب خود نشده‌اند، شما می‌توانید از این اطلاعات برای دستیابی به مشتریانی که ممکن است از دست بدهید استفاده کنید.
•    به عنوان مثال شما می‌توانید برای کسانی که 1 ماه است از شما خرید نکرده‌اند تخفیفی در نظر بگیرید. تخفیف مشتری را تشویق می‌کند تا خرید کند.
•    در نظر داشته باشید که برای اجرای تمامی این راهکار‌ها کافی است از یک CRM قوی کمک بگیرید.

فاطمه حکیمی
1397/11/24