چگونه اطلاعات مشتریان خود را جمع آوری کنیم؟(قسمت4)

قسمت چهارم مقاله چگونه اطلاعات مشتریان خود را جمع آوری کنیم؟
روش چهارم: ذخیره سازی داده‌ها
1-    برای ذخیره سازی داده‌ها از نرم‌افزار‌های CRM استفاده کنید:
این نرم‌افزار به شما این امکان را می‌دهد تا تمامی اطلاعاتی که از مشتریان خود جمع آوری کرده‌اید را کنار هم جمع آوری کنید. با این نرم‌افزار شما می‌توانید هر ارتباطی که با مشتری خود دارید پیگیری و ردیابی کنید. به طور کلی شما برای استفاده از این نرم افزار‌های crm هزینه ماهیانه پرداخت می‌کنید. (اما CRM شاتوت با یک بار خرید نرم‌افزار برای همیشه از نرم‌افزار استفاده کنید.)
•    نرم‌افزار CRM به شما کمک کنید در یک مکان مشخص اطلاعات معاملات، نظر‌سنجی، اطلاعات رسانه‌های اجتماعی و هرگونه اطلاعات بیوگرافی مشتریان را جمع آوری کنید.
ن    این نرم‌افزار به شما کمک می‌کند تا نیاز‌های مشتریان خود را تجزیه و تحلیل کنید، اما می‌تواند تنها در یکی از زمینه‌های مشتریان پایه هم به شما کمک کند.
2-    یک سیاست حفظ حریم خصوصی اطلاعات مشتری بنویسید:
این خط مشی باید چگونگی جمع آوری داده‌ها، نحوه استفاده از آن‌ها و چگونگی اشتراک گذاری آن‌ها و چگونگی اشتراک گذاری آن‌ها را مشخص کند. شما از نظر قانونی نیاز دارید که این سند را ایجاد کرده و باید این سیاست را در وب سایت خود به سادگی در دسترس قرار دهید.
•    یک وکیل می‌تواند به شما در ایجاد این سند کمک کند. اما این کار ضروری نیست.
•    برای شفافیت بیشتر، به مشتریان خود این انتخاب را بدهبد تا اطلاعاتی که جمع آوری کرده‌اید را از بین ببرند
•    اکثر مشتریان این حقیقت را که شرکت‌ها اطلاعات آن‌ها را جمع آوری می‌کنند پذیرفته‌اند. با این حال این موضوع را دوست ندارند. با شفاف سازی مشتریان می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا با سیاست‌های شمل موافقند یا خیر؟ بیشتر مشتریان نیاز به جمع آوری اطلاعات را درک می‌کنند.
3-    از داده‌های خود با استفاده از رمز‌نگاری محافظت کنید:
حفظ امنیت اطلاعات مشتریان ضروری است. اگر شما اطلاعات را به صورت تصادفی یا هر طور دیگری نشت دهید، ممکن است مشتریان شما تصمیم بگیرند که شما قابل اعتماد نیستید و شما را ترک کنند. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که اطلاعات خصوصی باقی می‌مانند.
•    سیستم عاملی را نصب کنید که به صورت خودکار داده ها را رمز‌نگاری می‌کنند.
سیستم عامل‌‌های توصیه شده برای PC: 
Windows 8 pro، windows 8 Enterprise، windows 10 pro
سیستم عامل‌های توصیه شده برای mac
Macos xlion، macos x mountain lion، macos high serria
•    نرم‌افزار آنتی Anti-virus بر روی سیستم خود نصب کنید و از firewall برای محافظت از شبکه خود استفاده کنید.
ش    اگر مطمئن نیستید که اطلاعات مشتریان شما چگونه محافظت می‌شود، یک متخصص فن‌آوری استخدام کنید تا سیستم‌ شما را ارزیابی کرده و در صورت نیاز بهبود ببخشد.
4-    به طور منظم اطلاعات بیوگرافی و رضایت سنجی را به‌روز‌رسانی کنید:
به تغییرات ایمیل، آدرس، شماره تماس و دیگر اطلاعات شخصی مشتریان خود، توجه کنید. پایگاه داده خود را برای نشان دادن این تغییرات به‌روز‌رسانی کنید تا پایگاه داده شما برای استفاده مناسب بماند.
•    شما می‌توانید از نرم‌افزار برای کمک به این روند استفاده کنید. با این حال شما همچنان می‌توانید حساب‌های مشتریان را به صورت دستی تنظیم کنید زیرا مشتریان برای خرید جدید آدرس جدید خود را ثبت می‌کنند.
•    به صورت خلاصه شما می‌توانید از مشتریان هنگامی که به فروشگاه می‌آیند، بپرسید که آیا آدرس آن‌ها اخیرا تغییر کرده است؟ سپس آن را در سیستم خود به‌روز‌رسانی کنید.
 

فاطمه حکیمی
1397/12/08