استراتژی برندینگ شرکت نوتلا

آیا می‌دانستید روز جهانی نوتلا داریم؟
آیا می‌دانستید در هر 2.5 ثانیه یک شیشه نوتلا در دنیا فروخته می‌شود؟
50 سال پیش کسب و کار کوچکی در ایتالیا شکلات را با فندق ترکیب می‌کرد؛ اما امروزه معروف‌ترین برند تولید کننده شکلات صبحانه در دنیا یعنی Nutella است.
در این مقاله سعی داریم استراتژی برندینگ نوتلا و کمکی که استفاده از یک CRM تخصصی و شخصی سازی شده به نوتلا کرد را بررسی کنیم.
پیش از ورود نوتلا به آمریکا، نوتلا بازار خود را در دیگر کشور‌ها یافته بود و کاربرد‌های متنوع این محصول برای مشتریانش واضح و روشن بود. اما وقتی در سال 1983 وارد آمریکا شد با چالش جدیدی روبرو شد، وقتی نوتلا خود را به عنوان جایگزین کامل شکلات، مربا و خامه معرفی کرد برای مشتریان قابل باور نبود که این ادعا صحت داشته باشد و شعار "محصول ما را با همه خوراکی ها مصرف کنید" با شکست مواجه شد. اما با تغییر رویه برندینگ در نوتلا شرایط با سرعت بالایی شروع به تغییر کرد این تغییرات را قدم به قدم با هم بررسی می‌کنیم:
1-    محصولی صرفا برای صبحانه:
در سال 2009 نوتلا تصمیم گرفت تنها محصولی بر روی میز صبحانه باشد؛ یک محصول تک و بی‌نظیر با شعار تبلیغاتی "محصول ما مخصوص صبحانه است" باشد. در این میان CRM با دسته بندی سریع مشتریان و طراحی کمپین‌های متفاوت و مرتفع کردن مشکلات موجود در یک فروشگاه با استفاده از یک پایگاه داده یکپارچه و تبدیل تهدیدات بازار به فرصت‌هایی برای بازاریابی به کمک نوتلا آمد.
2-    نوتلا بخشی از یک رژیم سالم!
شرکت نوتلا هیچ‌وقت ادعا نکرد که سالم است، اما توانست شکلات فندق را به عنوان بخشی از یک رژیم متعادل معرفی کند؛ با این کار توانست خیلی از پدر و مادر‌ها را قانع کند که این محصول ضرری برای فرزندانشان ندارد. در این مرحله CRM با سرعت بالایی که در جمع آوری اطلاعات داشت توانست به بهترین شکل ممکن نوتلا را همراهی کند.
3-    سرمایه گذاری برای تبلیغات دهان به دهان:
بعد از اینکه نوتلا جایگاه خود را به عنوان شکلات صبحانه محکم کرد، مصرف کنندگان خود را ترغیب کرد تا برای بقیه خوراکی‌ها و دیگر وعده‌ها و میان وعده‌ها هم از نوتلا استفاده کنند و نتیجه‌ی این تجربیات جدید را در صفحات اجتماعی خود به اشتراک گذاشتند و این بهترین نوع تبلیغات دهان به دهان برای یک محصول بود. اما با حرکت به سمت شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی آنلاین،CRM کارایی خود را بیشتر نشان داد و تمامی اطلاعاتی که از کاربران و مشتریان از طریق شبکه‌های اجتماعی جمع آوری می‎‌شد را در یک پایگاه داده جامع و کامل ذخیره سازی کرد.
شما هم می‌توانید با استفاده از یک CRM تخصصی و مناسب با کسب و کارتان و استفاده از نتایجی که CRM در اختیار شما قرار می‌دهد یک برنامه و استراتژی مخصوص برای کسب و کار خود طراحی کنید و نتیجه آن را در هرلحظه بررسی کنید.
 

فاطمه حکیمی
1398/01/11