چگونه یک استراتژی CRM راتوسعه دهیم؟(قسمت اول)

چگونه یک استراتژی موثر برای CRM توسه دهیم؟
CRM به شرکت شما یک مزیت استراتژیک می‌دهد، اگر و تنها اگر شما به خوبی استراتژی CRM خود را درک کرده و اجرا کنید. این کار آسان نیست، اما ما در این به شما خواهیم گفت چگونه این کار را انجام دهید.


استراتژی CRM چیست؟
استراتژی CRM مجموعه‌ای از فرایند‌ها و پروژه‌ها است که بر روی یک هدف تمرکز می‌کند: تبدیل هر تماس و مکالمه از سوی مشتریان به یکی از دارایی‌های شرکت. این یک مجموعه از انگیزه‌ها و معیار‌ها در مورد چگونگی اثر‌گذاری متقابل ما و کانال‌های همکار ما بر چشم اندازما و مشتریان و نیاز به فروش و بازاریابی و پشتیبانی مشتریان و حتی  بخش مالی برای همکاری با یکدیگر است. 
اگر همه آن چیزی که می‌شنوید "من می‌خواهم تعداد تماس‌های خود در هر ساعت را بدانم" و یا "ما نیاز داریم تا چرخه فروش را سرعت ببخشیم" و یا "ما باید صف انتظار تماس خود را کاهش دهیم" است می‌فهمید که مردم دارند تاکتیکی فکر می‌کنند و برای یک برنامه استراتژیک تلاش نمی‌کنند زیرا یک برنامه استراتژیک شما را به همه این اهداف می‌رساند.
مزایا و اهداف یک استراتژی CRM
ر    مزایای نهایی یک استراتژی CRM موفق بسیار قدرتمند است: کارایی بازاریابی بهتر، پیام رسانی موثر‌تر، چرخه فروش سود‌آور‌تر، پیش‌بینی بهتر، مشتریان وفادار‌تر، دیدگاه اجرایی و تصمیم سازی بهتر و حتی کاهش حجم ایمیل‌ها. تقریبا در هر کسب و کاری درآمد حاصل از فروش و بازاریابی تمامی هزینه‌های دیگر را خنثی می‌کند، بنابراین پیشرفت‌های افزایشی تاثیر بزرگی بر آن خواهند گذاشت. استراتژی CRM کاهش هزینه جذب مشتری و افزایش طول عمر مشتری است.
•    اهداف سرمایه گذاری استراتژیک CRM باید واقع بینانه باشد: امید بیش از حد ممکن است بودجه شما را بگیرد اما کمتر از آنچه که به شما وعده داده بود به شما تحویل دهد.هنگامی که انتظارات خود از گزارش‌ها و داشبورد CRM را تعریف می‌کنید مراقب باشید که دسته بندی شما بدون خطا باشد تا در نهایت داده‌های شما بدون خطا و با کیفیت و قابل استناد باشند.
اهداف خود را در چند محور تنظیم کنید تا بتوانید برمواردی که بر کسب و کار شما تاثیر می‌گذارد متمرکز شوید. توجه داشته باشید که همه چیز پول نیست و از اهدافی که درصد شاخص‌های کلیدی عملکرد شما را بهبود می‌بخشند غافل نشوید، هرچند که این اهداف به جذابی اهداف افزایش درامد نیستند.
در ادامه این مقاله در قسمت بعد به بررسی فرایند توسعه CRM می‌پردازیم، با ما همراه باشید. 
 

فاطمه حکیمی
1398/01/21