توضیحات افزونه 

سال مالی، دوره‌ای ۱۲ ماهه است که شرکت به‌منظور تهیه صورت‌های مالی، آن را تعیین می‌کند. سا‌ل مالی اغلب برای شرکت‌های بورسی از فروردین تا اسفند است؛ اما برخی دیگر از شرکت‌ها مانند شرکت‌های سرمایه‌گذاری و خدمات مالی، سال مالی خود را از ابتدای مهرماه تا پایان شهریور سال‌ بعد و یا از ابتدای دی‌ماه تا پایان آذر سال آینده تعیین می‌کنند.

با توجه به اهمیت این موضوع در انجام عملیات حسابداری شرکت ها و سازمان ها، در این نوشته تصمیم داریم تا با ارائه اطلاعات مفیدی به طور کامل به سوالات زیر پاسخ دهیم :

 • سال مالی چیست؟
 • سال مالی از چه زمانی شروع می شود؟
 • پایان سال مالی چه زمانی است؟
 • چگونه سال مالی را ببندیم؟
 • و …

بنابراین در صورتی که شما هم می خواهید بدانید دقیقا سال مالی یعنی چه؟ پیشنهاد می کنیم این نوشته را تا انتها مطالعه نمایید.

بستن سال مالی در شاتوت

تعریف سال مالی چگونه انجام می شود ؟

سال مالی یک بازه زمانی مشخص است، که در آن گزارش مالی و سود و زیان یک شرکت مشخص می شود.شرکت ها و سازمان های مختلف برای انجام و تکمیل عملیات حسابداری خود این دوره را تعریف می کنند. تعیین سال مالی ادارات و مشخص بودن آغاز و پایان آن، به شرکت ها در تهیه صورت های مالی و حسابداری کمک می کند.

در پاسخ به سوال سال مالی از چه زمانی شروع می شود؟ باید بگوییم که هیچ قانون خاصی برای این موضوع وجود ندارد. شرکت ها و سازمان ها می توانند با توجه به نوع و میزان فعالیت های خود این دوره مالی را تعریف کنند. مهم این است که این دوره دوازه ماهه ابتدا و انتهای مشخصی داشته باشد و در انتهای آن صورت های مالی و اظهارنامه عملکرد ارائه شود. در ثبت سال مالی معمولا فقط به تاریخ انتهای این دوره اشاره می شود و دیگر به تاریخ شروع آن اشاره ای نمی کنند.

شاید بخواهید بدانید که دلیل و کاربرد تعیین سال مالی در حسابداری چیست؟ یکی از مشخص ترین کاربردهای تعیین سال مالی ادارات این است که به تعیین سود سهام ‌داران کمک می کند. اهمیت دیگر این موضوع نیز تأثیر آن در بورس و خرید و فروش های انجام شده در این زمینه است.

انجام عملیات حسابداری با استفاده از نرم افزارهایی که برای این منظور تهیه شده اند، به شما در سرعت بخشیدن به کارها کمک زیادی می کند. برای مثال، شما می توانید با توجه به کسب و کار خود، از نرم افزار حسابداری رستوران و فست فود، نرم افزار حسابداری سالن زیبایی، نرم افزار حسابداری طلا و جواهر، نرم افزار حسابداری قنادی و …. استفاده کنید. در طراحی این نرم افزارها سعی شده است تا نیازهای هر حرفه به صورت کامل و تخصصی در نظر گرفته شود.

تعریف سال مالی در شاتوت

زمان سال مالی چگونه تعیین می‌شود؟

دوره مالی جهت محاسبه وضع مالی سالیانه شرکت‌ها، هر ۱۲ ماه یکبار تعیین می‌شود که معمولاً آغاز آن در هر کشور و شرکتی متفاوت است. در ایران این دوره معمولاً با تقویم شمسی مطابقت داده می‌شود.

برای پاسخ دادن به سوال  سال مالی از چه زمانی شروع می شود؟ به طور کلی می توانیم بگوییم که تعیین زمان سال مالی می‌ تواند بر اساس قوانین و مقررات بخش مالیات، شرایط بازار و نیازهای داخلی سازمان انجام شود.  در ایران، زمان سال مالی برای شرکت ها و سازمان ‌های دولتی با توجه به قوانین و مقرراتی که توسط سازمان حسابرسی و مراجع مالیاتی تعیین شده است، مشخص می‌شود.

زمان سال مالی برای شرکت ‌ها در ایران معمولاً با توجه به تقویم جاری ایران و شروع به کار نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در تاریخ ۲۱ مارس (۳۱ فروردین) شروع و در تاریخ ۲۰ مارس (۳۰ اسفند) سال بعد به پایان می ‌رسد؛ اما شرکت ‌هایی که به دلیل مشاغل خاص خود نیاز به تغییر زمان سال مالی دارند، می ‌توانند با موافقت مراجع مالیاتی زمان سال مالی خود را تغییر دهند.

مراجع مالیاتی در ایران عبارتند از سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان حسابرسی. قوانین و مقررات مالیاتی در ایران توسط سازمان امور مالیاتی و مقررات حسابرسی توسط سازمان حسابرسی تعیین می‌ شود و شرکت‌ ها موظف هستند که گزارش‌ های مالی خود را بر اساس این قوانین و مقررات تنظیم کنند.

نرم افزار حسابداری شاتوت به شما در انجام عملیات حسابداری مربوط به سال مالی کمک زیادی می کند. قیمت نرم افزار حسابداری با توجه به امکانات و قابلیت هایی که دارد کاملا مقرون به صرفه است. با خرید نرم افزار حسابداری می توانید خطاهای انسانی ممکن را به حداقل رسانده و عملیات حسابداری را به صورت کاملا حرفه ای انجام دهید.

سال مالی از چه زمانی شروع می شود

چرا تعیین سال مالی برای شرکت ها دارای اهمیت است؟

تعیین سال مالی ادارات به دلایل زیادی اهمیت دارد، از جمله:

 • گزارشگری مالی : تعیین سال مالی برای شرکت، معمولاً به منظور تسهیل در گزارشگری مالی و تهیه صورت سود و زیان و سایر گزارش‌ های مالی است. این گزارش ‌ها برای تصمیم‌ گیری‌ های مالی، مانند انتخاب راهبرد و سرمایه ‌گذاری در شرکت، قابل استفاده هستند.
 • مالیات : تعیین سال مالی برای شرکت، به دلیل محاسبه و پرداخت مالیات بر اساس سال مالی، اهمیت دارد. برای محاسبه مالیات، گزارش ‌های مالی مناسبی برای سال مالی باید تهیه شود.
 • ارزش ‌گذاری و سرمایه‌ گذاری : تعیین سال مالی باعث می شود که شرکت بتواند در مورد ارزش گذاری و سرمایه ‌گذاری در پروژه ‌ها و فعالیت‌ های جدید در دوره زمانی مشخص تصمیم گیری کند.
 • مقایسه : ثبت سال مالی باعث می شود تا شرکت ‌ها بتوانند عملکرد خود را در طول دوره‌ های سالانه مقایسه کنند و از تغییراتی که در طول زمان رخ می‌ دهند، آگاه شوند.
 • اطمینان از پایبندی به قوانین : تعیین سال مالی، به شرکت ‌ها کمک می ‌کند تا پایبند به قوانین و مقررات مالیاتی باشند و به موقع گزارش ‌های خود را تهیه و ارائه کنند.

با توجه به این توضیحات اهمیت آگاهی از پاسخ سوالاتی مانند سال مالی چیه؟ پایان سال مالی چه زمانی است؟ چگونه سال مالی را ببندیم؟ و … در انجام عملیات حسابداری روشن می شود.

استفاده از نرم افزارهای موجود می تواند به شما در انجام عملیات حسابداری و یا مدیریت بهتر کسب و کارتان کمک کند. برای مثال با خرید crm، خرید نرم افزار باشگاه مشتریان و … شما می توانید با مشتریان ارتباط بهتری بگیرید و در نهایت سود خود را به شکل چشم گیری افزایش دهید.

سال مالی ادارات

نحوه بستن سال مالی در شرکت ها

بستن سال مالی در شرکت‌ها به این صورت است که در پایان دوره مالی، خلاصه سود و زیان بدهکار و موجودی کالای اول دوره حساب می‌شود. این کار باعث مشخص شدن سود و زیان شرکت در طول دوره مالی خواهد شد.

مراحل بستن سال مالی شرکت ها

تا اینجا به طور کامل به سوال سال مالی چیست؟ پاسخ دادیم و حالا می خواهیم به سوال چگونه سال مالی را ببندیم؟ پاسخ دهیم. بستن سال مالی یک شرکت شامل مراحل زیر است:

 • جمع آوری اسناد و اطلاعات مالی
 • بررسی صورت‌ های مالی
 • تهیه گزارش ‌های مالی
 • برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه
 • پرداخت مالیات
 • تنظیم صورت جلسه
 • ارسال گزارش ‌های مالی به مراجع ذی ‌صلاح
 • اطلاع ‌رسانی به سهامداران

استفاده از نرم افزار حسابداری شاتوت، به شما در این زمینه کمک می کند. بستن سال مالی در شاتوت بسیار ساده است و شما می توانید به راحتی با استفاده از این نرم افزار، سرعت و دقت کار خود را افزایش دهید. نرم افزارهای حسابداری به صورت تخصصی برای اصناف مختلف طراحی شده اند. برای مثال شما می توانید با توجه به حرفه و شغل خود از نرم افزار حسابداری پوشاک، نرم افزار حسابداری تعمیرات موبایل، نرم افزار حسابداری عمده فروشی و … استفاده کنید.

چطور مشخص کنم که آیا سودده هستم یا خیر؟

برای مشخص کردن اینکه آیا شما سودده هستید یا خیر، باید حاشیه سود خالص را محاسبه کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره حاشیه سود، با ما همراه باشید.

سال مالی چیست

چگونه حاشیه سود خالص را محاسبه کنم؟

برای محاسبه حاشیه سود خالص، باید سود خالص را به فروش شرکت تقسیم کنید. در ادامه اطلاعات بیشتری درباره حاشیه سود خالص در اختیار شما قرار می دهیم.

تفاوت میان سال مالی و دوره مالی

سال مالی (Fiscal Year) و دوره مالی (Financial Period) دو مفهوم متفاوت هستند. سال مالی ۱۲ ماه است و می ‌تواند با تقویم معمولی (یعنی از ۱ فروردین تا ۲۹ اسفند) یا با تقویم دیگری شروع و پایان پذیرد. از سال مالی برای تهیه صورت سود و زیان، گزارش مالی، محاسبه مالیات و ارزیابی عملکرد یک شرکت استفاده می ‌شود.

دوره مالی، به دوره ‌ای گفته می ‌شود که در طول آن، عملیات مالی و اقتصادی شرکت رخ می‌ دهد. دوره مالی می‌ تواند با سال مالی یکسان باشد و یا برای مدتی کوتاه ‌تر یا بلندتر از یک سال تعیین شود. برای مثال، یک دوره مالی ممکن است ۳ ماه، ۶ ماه یا ۹ ماه باشد. دوره مالی معمولاً برای مدیریت امور مالی و محاسبه عملکرد شرکت در یک دوره زمانی کوتاه ‌تر از سال مالی، استفاده می ‌شود. به عنوان مثال، شرکت‌ ها معمولاً در هر سه ماه یک بار، گزارش مالی برای دوره مالی سه ماهه خود را تهیه و منتشر می ‌کنند.

چگونه سال مالی را بسته و گزارش عملکرد شرکت را تهیه کنیم؟

برای بستن سال مالی، باید تمام فعالیت های شرکت را به پایان برسانید، دارایی ها و بدهی های شرکت را تعیین کنید، حساب های شرکت را تسویه کنید و در نهایت گزارش عملکرد شرکت را تهیه کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره بستن سال مالی، ادامه ی این مطلب را مطالعه کنید.

ثبت سال مالی

تعریف سال مالی در شاتوت

استفاده از نرم افزارهای کاربردی مانند نرم افزار حسابداری، نرم افزار باشگاه مشتریان، نرم افزار مدیریت شعب و … می تواند به شما در پیشرفت کسب و کارتان کمک کند. نرم افزار حسابداری شاتوت برای ثبت سال مالی و انجام تمامی عملیات مربوط به آن مانند تعریف سال مالی در شاتوت، بستن سال مالی و … قسمت ها و امکانات مشخصی دارد، که کار با این نرم افزار را بسیار لذت بخش کرده است.

 بستن سال مالی در شاتوت و همچنین نحوه ایجاد سال مالی جدید در شاتوت بسیار ساده است و شما می توانید با استفاده از این نرم افزار کاربردی سرعت کارهای خود را به طور چشمگیری افزایش دهید.

جمع بندی

در این نوشته به طور کامل به سوالات مهمی مانند سال مالی در حسابداری چیست؟ پایان سال مالی چه زمانی است؟ و … پاسخ دادیم. همان طور که اشاره کردیم، استفاده از نرم افزار حسابداری شاتوت می تواند به شما در انجام عملیات مربوط به سال مالی کمک کند. تعریف سال مالی در شاتوت، نحوه ایجاد سال مالی جدید در شاتوت، بستن سال مالی در شاتوت و … بسیار ساده و سریع انجام می شود.

استفاده از نرم افزارهای موجود که برای انجام عملیات حسابداری، مدیریت، فروش و … طراحی شده اند، به پیشرفت کسب و کارتان کمک زیادی می کند. برای مثال شما می توانید با خرید سیستم جامع فروش، خرید نرم افزار جامع فروشگاهی،  خرید نرم افزار خزانه داری و … باعث پیشرفت جدی کسب و کارتان شوید.

Rate this page