مدیریت ارتباط با مشتریان در مشاغل مشتری مدار

مدیریت ارتباط با مشتری برای کسب و کارهای مشتری مدار
مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) یک استراتژی است که بر روی راه‌های برخورد صحیح با مشتریان تمرکز می‌کند. باید روش‌های متمرکزی وجود داشته باشد تا یک شرکت با داشتن آن‌ها بتواند اعتماد مشتریان خود را به آن‌ها جلب کند. بدست آوردن رضایت مشتری آسان نیست، اما اگر یک شرکت بخواهد رضایت مشتری خود را جلب کند، استفاده از استراتژی CRM کمک خوبی برای این شرکت خواهد بود.
CRM، مزایای زیادی برای مشاغل دارد، بخصوص وقتی وارد رابطه با مشتریان می‌شود. این موضوع در نحوه برخورد شرکت با مشتریان و چگونگی حفظ آن‌ها و رضایت‌شان از محصولات و خدماتی که شرکت ارائه می‌دهد، تاثیر زیادی دارد.
موارد زیر برخی از مزایای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) برای کسب وکارها مشتری مدار است:
1-    ارتباط با مشتری بهبود پیدا می‌کند. یکی از اصلی‌ترین مزایای CRM، رضایت مشتری است. با استفاده از این استراتژی، همه معاملات به شیوه‌ای سازمان یافته و به صورت صحیح انجام می‌شود. مشتریان این فرصت را خواهند داشت که در صورت رضایت یا عدم رضایت از محصول و یا خدمات، بازخورد خود را ارائه دهند.
2-    ارائه خدمات به مشتری بهتر می‌شود. استفاده از CRM در یک کسب و کار باعث می‌شود تا شرکت این فرصت را در اختیار مشتری قرار دهد تا رابطه شخصی سازی شده خود را داشته باشد و این امکان فراهم می‌شود تا با تمامی مشتریان به صورت صحیح و یکسان برخورد شود.
3-    مشتریان هدف را پیگیری کنید. بدون در نظر گرفتن نوع کسب و کار شما، CRM برای تمامی کسب و کارها کاربرد دارد. CRM کمک می‌کند  تا مشتریانی که به محصول و خدمات شما نیاز دارند را ردیابی کنید. CRM نه تنها برای ذخیره مشتریان بلکه برای افزایش بهره‌وری هم استفاده می‌شود.
4-    مدیریت زمان موثرتر می‌شود. از آنجا که CRM از تکنولوژی برای عملکرد استفاده می‌کند، شرکت را قادر می‌سازد تا زمان را عاقلانه صرف کند و زمان کافی برای تامین نیازهای مشتریان را دارند، زیرا استفاده از CRM به آن‌ها کمک می‌کند تا به دنبال شیوه‌ای منظم در مورد نحوه برخورد با مشتریان باشند.
5-    بخش‌های مهم اطلاعات نگهداری می‌شوند. برای شرکت‌ها چه بزرگ و چه کوچک بسیار مهم است که سوابق خود را در محلی امن ذخیره کنند. استفاده از CRM به آن‌ها کمک می‌کند تا نه تنها پرونده‌ها و سوابق مشتریان بلکه سوابق مهم خودشان را هم حفظ کنند.
6-    مشتریان محافظت می‌شوند. امروزه مشتریان به دنبال شرکت‌هایی هستند که نه تنها نیازهای آنان را برطرف کند، بلکه از حقوق آن‌ها نیز محافظت کند. سواستفاده از حقوق مشتریان درست نیست. باید با آن‌ها درست رفتار شود تا به شما وفادار شوند و اگر مشتریان بدانند که در اولویت قرار دارند، آن‌ها نیز راهی برای جبران کارهای شرکت فراهم می‌کنند.
7-    بهبود رابطه با مشتریان برای بسیاری از شرکت‌ها کار آسانی نیست. پیدا کردن مشتریان نیاز به زمان دارد، به همین دلیل استفاده از CRM برای ردیابی مشتریان بالقوه بسیار مفید است. بعلاوه استفاده از CRM در مقایسه با کسانی که از آن استفاده نمی‌کنند، یک مزیت است. مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) برای مشتری مداری از طرف صاحبان شرکت هم برای اهداف تجاری و هم برای تامین نیازهای بزرگ اقتصاد روبه رشد بسیار حیاتی است. به طور خلاصه CRM یک سرمایه گداری عالی است. 
 

فاطمه حکیمی
1398/05/23