استراتژی بازاریابی و برندینگ آدیداس

استراتژی‌های بازاریابی و برندسازی آدیداس
علیرغم تسلط نایک بر بازار ، آدیداس همچنان به عنوان یک بازیکن بسیار قدرتمند درعرصه تولید کفش‌های ورزشی و صنعت پوشاک حضور دارد. با توجه به عملکرد آدیداس در چند سال گذشته ، می‌توان گفت آدیداس بازگشت کامل اما تأثیرگذاری داشته است. سوپراستار آن درسال 2016 پرفروش‌ترین کفش سال بود. محبوبیت روزافزون این برند آن را به برند محبوب سرمایه گذاران تبدیل کرده است. بیشترین دلیل ذکر شده در این زمینه ، اثربخشی و موفقیت تلاش‌های تیم بازاریابی این برند است. نایک قبل از آدیداس چالش‌های سخت را پشت سر گذاشته است. با این حال ، مارک ورزشی آلمانی (آدیداس) هنوز هم حضور چشمگیری در عرصه جهانی و برنامه بلند پروازانه‌ای برای آینده دارد.

برندی که به ورزش اعتقاد دارد
آدیداس یک برند ورزشی یا یک برند ورزشی است که به احساسات و قدرت ورزش برای تغییر زندگی اعتقاد دارد. مأموریت آدیداس این است که بهترین مارک ورزشی جهان باشد. این مأموریت به این بر می‌گردد که آدیداس معتقد است که تغییرات بزرگ را از طریق ورزش می‌توان به وجود آورد. ورزش می‌تواند همه چیز را در دنیا امکان پذیر سازد و رسالت آدیداس کمک به ورزشکاران برای ایجاد تغییردر همه سطوح است. بازار هدف آدیداس عمدتا جوانان هستند. با این حال ، با هر کس که ورزش را دوست دارد ارتباط برقرار می‌کند و تعدادی از محصولات آن در تمام گروه‌های سنی محبوب است. در سال‌های اخیر ، آدیداس تغییرات اساسی در استراتژی خود داشته است. هر کاری که آدیداس انجام دهد، مشتری در مرکز آن است. این برند در تلاش است تا تفاوت ایجاد کند و تغییرات استراتژیک جدید می‌تواند گام مهمی در شکل گیری یک برند تجاری موفق و پایدار باشد.

دامنه محصول و استراتژی قیمت گذاری
این برند طیف گسترده‌ای از کالاها مثل کفش ، پوشاک ، تجهیزات و خدمات را ارائه می‌دهد. این باعث می‌شود همه افراد علاقمند به ورزش از ورزشکاران حرفه‌ای و تیم‌های بزرگ گرفته تا کسانی که به ورزش همگانی علاقه دارند، به این برند جذب شوند. تمرکز آدیداس بر روی ایجاد یک برند ذهنی قوی و تبدیل شدن به برند محبوب مشتریان از طریق نوآوری در محصولات و طراحی است. این برند از یک استراتژی قیمت گذاری بالا / پایین استفاده می‌کند. قیمت‌های تبلیغاتی پایین‌تر مشتری را جذب می‌کند تا به نمایندگی آدیداس مراجعه کند و در آنجا به او کالاهای عادی با قیمت بالاتر نیز پیشنهاد می‌شود. دلیل دیگر این استراتژی رقابت شدید بازار است. مزیت این روش این است که با این روش آدیداس به بخش بزرگی از مشتریان دسترسی دارد. قیمت پایین می‌تواند بر روی نام تجاری تأثیر بگذارد و این ذهنیت را ایجاد کند که کیفیت کالا پایین است. بنابراین ، آدیداس قیمت‌های بالای خود را حفظ می‌کند و تنها در هنگام ارائه نسخه‌های جدید از قیمت پایین برای جلب مشتری استفاده می‌کند.

سه استراتژی جدید بازاریابی
در حالی که ارتباط نایک با بسکتبال عمیق است ، آدیداس بیشتر بر روی فوتبال و گلف تمرکز کرده است. این امر باعث شده در مناطقی مانند اروپا و آمریکا جنوبی که فوتبال محبوب‌تر است آدیداس هم محبوبیت بیشتری داشته باشد. اما در مقایسه با رقیب اصلی خود نایک، در آمریکا شمالی که بسکتبال محبوب‌تر است آدیداس محبوبیت کمتری دارد. آدیداس برای غلبه بر این ضعف ، یک استراتژی جدید سه گانه را آغاز کرده است. این استراتژی سه گانه دارای سه ستون - سرعت ، شهرها و منابع آزاد است. سرعت یک ستون مهم در این استراتژی است. آدیداس تصمیم گرفته است، به معنای واقعی یک شرکت ورزشی سریع باشد - سریع در پخش محصولات و سریعتر در تصمیم گیری. شما می‌توانید آن را، رسیدن به جریان عملیاتی منعطف‌تر و تصمیم گیری بهتر در نظر بگیرید. این موضوع همچنین شامل تغییر شکل کل مدل تجاری در نماد جدید هم می‌شود.

برای رشد سریع سهم بازار خود ، آدیداس تصمیم گرفته است تا تلاش‌های بازاریابی خود را در شش شهر اصلی - نیویورک ، شانگهای ، پاریس ، توکیو ، لس آنجلس و لندن متمرکز کند. این طرح منطقی است زیرا بخش بزرگی از بازار هدف آن در کلانشهرها یافت می‌شود. ستون سوم استراتژی آن بر مشارکت ذینفعان تمرکز کرده است. آدیداس به عنوان بخشی از استراتژی خود ، مشتریان ، شرکا و ورزشکاران را به مشارکت بیشتردعوت کرده است. با این حال ، نتایج آن در سال‌های اخیر نشان دهنده موفقیت آخرین استراتژی آدیداس است. ارتباط عمیق آدیداس با ورزش و به ویژه فوتبال در استراتژی بازاریابی این یرند کاملا مشهود است. این شرکت از شخصیت‌های ورزشی در زمینه‌های مختلف برای تبلیغ محصولات و برندهای خود استفاده می‌کند. محور اصلی استراتژی تبلیغاتی این شرکت انرژی ورزش است. برای رها کردن این انرژی ، شما به چیزی بیشتر از انرژی جسمی خود نیاز دارید. آدیداس به شما کمک می‌کند تا از محدودیت‌های خود پیشی بگیرید و بر موانع غلبه کنید.
یک نام تجاری که با انرژی هدایت می‌شود
شعارهای آدیداس هم انرژی را منعکس می‌کند. خلاقیت خود را رها کنید ، تمرکزکنید ، ادعا آزادی کنید ، بدون محدودیت زندگی کنید. این‌ها همه عنوان کمپین‌های تبلیغاتی و شعارهای تبلیغاتی و شعارهایی است برای انرژی بخشیدن و ایجاد انگیزه در ورزشکاران است. بیشتر تبلیغات و کمپین‌های تبلیغاتی آدیداس بر پایه انرژی و سرعت است. آدیداس مجموعه کاملی از فیلم را با لیونل مسی ، فوتبالیست مشهور آرژانتینی با نام "پشتیبان مسی" تهیه کرد که در آن مسی و سایر بازیکنان تجربیات خود را به اشتراک گذاشتند. مسی همچنین چکمه‌های Nemeziz 17 خود را که به صورت خاص برای ایجاد چابکی و کنترل بازی طراحی شده است، را تبلیغ کرده است. ایده اصلی Nemeziz 17 این است که چابکی ایجاد کند و به شما در حفظ کنترلتان در طول بازی کمک کند. در این روش ، آدیداس قول می‌دهد، به ورزش با محصولات خود انرزی تزریق کند. با این حال ، لیست سفیران این برند تنها به شخصیت‌های ورزشی محدود نمی شود. سلنا گومز در سال 2013 بعنوان بخشی ازشرکا و با برچسب Adidas neo به این لیست پیوست.

ارتباط با مشتری و رسانه‌های اجتماعی
آدیداس برای عمیق کردن ارتباط خود با مشتریان و سایر ذینفعان ، فعالیت خود را از طریق کانال‌های سنتی، وب سایت خود و همچنین رسانه‌های اجتماعی همچنان نگهداشته است. فعالیت رسانه‌های اجتماعی این برند بسیار مورد توجه است. این برند حدود دو هزار فیلم تبلیغاتی را در یوتیوب از طریق دو کانال خود ، فوتبال آدیداس و آدیداس بارگذاری کرده است. در فیس بوک نیز ، آدیداس از طریق سه اکانت فعال است. دو مورد از آنها ، آدیداس اصل و فوتبال آدیداس هر کدام بیش از 20 میلیون دنبال کننده دارند. حساب سوم مربوط به وب سایت خرده فروشی آن است. در توییتر نیز چندین حساب فعال از جمله Adidas اصلی ، Adidas U.S. و فوتبال Adidas وجود دارد که از آن استفاده می‌کند تا با هواداران و طرفداران خود در ارتباط باشد. محور اصلی همه تلاش‌های بازاریابی این برند ، تزریق انرژی به ورزش و کمک به ورزشکاران است. با این حال ، اکنون که استراتژی خود را تغییر داده و تلاش‌های خود را در زمینه‌های کلیدی متمرکز کرده است ، نتایج نشان می‌دهد عملکرد مالی بهبود یافته است. اگرچه این موضوع می‌تواند به معنای یک چالش رقابتی رو به رشد برای نایک باشد، هنوز آدیداس برای رسیدن به مأموریت خود مسیری طولانی را در پیش دارد.
 

آرش قاسمی راد
1398/06/06