اصول مشتری مداری و رفتار با مشتریان 


مشتری مداری یکی از اصولی است که در بیشتر سازمان ها و کسب و کارها به آن توجه می شود و بیشتر آنها سعی دارند تا با به کار بردن اصول مشتری مداری بر اعتبار و اطمینان خود  در نظر مشتری بیافزایند.
تمامی کسب و کارهایی که امروزه با وجود رقبای بسیار توانسته اند در جوامع مختلف به موفقیت دست پیدا کنند تلاش می کنند تا بازار رقابتی را به نفع مشتریان خود جلو ببرند و همین امر موجب می شود تا مشتریان به اینگونه کسب و کارها اعتماد داشته باشند. مهمترین هدف مشتری مداری نیز در همین باب است و شما می توانید با توجه به مشتریان خود و پی بردن به نیازهای آنان شبکه فعالیت های کسب و کار خود را گسترش دهید.

چگونه یک سیستم مشتری مداری ایده آل داشته باشیم؟

همانطور که می دانید، مشتری مداری یک فرهنگ گسترش یافته سازمانی در جوامع کنونی است که در آن بر ارزش، احترام و نیاز مشتری تاکید می شود. نیازها و خواسته های مشتری در اینگونه از شرکت ها اهمیت ویژه ای دارد و به عنوان یک مزیت رقابتی در بازار برای آنها به حساب می آید.
اولین گام طلایی برای اجرای مشتری مداری پی بردن به نیازها و خواسته های مشتریان می باشد. برای کشف نیازهای مشتری به این سوال پاسخ دهید که مشتری چه تقاضا و خواهش های از سازمان یا شرکت دارد؟ با پاسخگویی به این سوال می توانید به راه های برای جلب رضایت مندی مشتریان خود دست پیدا کنید.

شما به عنوان یک فرد فعال در حوزه  کسب و کار می توانید با آگاهی از اصولی مشتری مداری به موفقیت های بیشتری در زمینه کاری سازمان خود دست پیدا کنید. در این مقاله برخی از این اصول مهم را مورد بررسی قرار می دهیم و تاثیر هر یک از آن ها را بر رونق سازمان خواهیم دید.


احترام و ارزش قائل شدن برای مشتری 


ارزش دادن به مشتریان یکی از این اصول است که باید در سازمان شما انجام شود هنگامی که مشتری به عنوان یک فرد مهم و ارزشمند در سازمان ها جلوه می کند باعث می شود که اعتماد بیشتری به سازمان و کسب و کار شما داشته باشد و نتیجه این اعتماد افزایش همکاری دوطرفه بین شما و مشتری خواهد بود.
مدیران سازمان ها باید این اصل را در بین تمامی کارکنان خود رواج دهند و به کارکنان خود بگویند که مشتری به عنوان مهم ترین عامل در یک سازمان دارای ارزش و جایگاه بالایی می باشد که  باید در برخورد و گفت و گوی خود با آنها دقت کافی و لازم را داشته باشند.


افزایش کیفیت محصول و ارائه بهتر خدمات


نوع محصول و کیفیت سازمان  به شما اعتبار می بخشد. شرکت شما با بالا بردن کیفیت محصولات می تواند اعتبار خود را در بین مشتریان افزایش دهد و بر اساس این اصل مشتری مداری، مشتریان کسب و کار شما از سطح بالای رضایتمندی برخوردار خواهند شد.

خدمات با قیمت مناسب


در بازار امروزی با حضور تکنولوژی براحتی می توانید بررسی و مقایسه قیمت کالاهای مختلف را انجام دهید. این امکان برای مشتریان نیز وجود دارد که با جستجویی در اینترنت از قیمت سایر کالاها، ویژگی ها و خدمات آن مطلع شوند. با توجه به این امر تیم بازاریابی و R&D با بررسی محصولات رقبا، کیفیت کالاها را افزایش و تا جای ممکن قیمت ها را کاهش دهند. در صورت یکسان بودن قیمت محصول شما با رقیب می توانید خدمات خود را افزایش دهید تا از این طریق مشتریان بیشتری را جذب کنید.

 


نظرسنجی از مشتریان خود

 

یکی از راه های پیدا کردن عیوب محصولات ، نظرات، پیشنهادها و انتقادات مشتریان  است. با راه اندازی سسیستم نظرسنجی می توانید  از مشاوره رایگان مشتریان خود بهره مند شوید و از آن به عنوان ملاکی برای پیشرفت سازمان خود استفاده نمائید. همچنین سیستم نظرسنجی و پیشنهادات موجب می شود تا حس بهتری به شرکت شما دست پیدا کنند که بدنبال آن رضایت مشتریان را به همراه دارد و در نهایت اعتماد و احترام متقابل را در پی خواهد داشت.

افزایش سرعت و دقت در کار


دیر پاسخ دادن به مشتریان به منزله نشان دادن حجم بالای کاری دیگر تاثیری در جذب مشتری ندارد. امروزه مشتریان دوست دارند در بازه زمانی کوتاه به خدمات و کالای مورد نظر خود دست پیدا کنند و همین اصل موجب چرخش بیشتر سازمان و افزایش گردش خدمات می شود.  کارکنان بخش فروش و خدمات خود را افزایش دهید تا مشتریان را برای همیشه راضی نگه دارید. 
یکی دیگر از اصول مشتری مداری فن بیان در فروشندگی  است. با رعایت چند اصل ساده به هنگام گفت و گو با مشتریان می توانید آن ها را جذب و نگهداری کنید و کسب و کار خود را رونق بخشید. 

شبیری
1399/01/25