بازاریابی تلفنی برای چه کسب و کارهای مفید است؟


بازاریابی تلفنی برای چه کسب و کارهای مفید است؟


در بازار رقابتی موجود بین کسب و کارها، اهمیت ارتباط موثر با مشتریان افزایش یافته است. بازاریابی تلفنی یکی از راه های بازاریابی مستقیم که با بهره گیری صحیح از تلفن و مدیریت زمان به بازاریابان در راستای معرفی محصول و جذب مشتری کمک می کند. در این ارتباط تلفنی علاوه بر اینکه صاحبان کسب و کارها محصولات و خدمات خود را به مشتری معرفی می کنند، فرصتی فراهم می شود تا نیازهای مشتری را شناسایی کنند و از آن برای بهبود کیفیت محصولات خود استفاده نمایند.
طی سال‌های اخیر، در ایران، بازاریابی تلفنی بخاطر نحوه اجرای اشتباه، به عنوان یک روش بازاریابی مزاحمی شناخته شده است.اگر کارمندان شما اصول بازاریابی تلفنی را به درستی انجام دهند، می‌توانید در مقایسه با سایر روش‌های بازاریابی، با کمترین هزینه ، سود بیشتری بدست آورید.

بازاریابی تلفنی (Telemarketing)


بازاریابی تلفنی که به آن فروش تلفنی یا تبلیغات تلفنی هم گفته می‌شود، یک شیوه بازاریابی مستقیم است که در آن فروشنده با استفاده از تماس تلفنی با مشتریان احتمالی ارتباط برقرار می‌کند و پس از ارائه توضیحاتی درباره محصولات یا خدمات کسب و کار شما، از مشتری تقاضای خرید می نماید. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، بازاریاب تلفنی می‌تواند با برقراری تماس تصویری ارتباط چهره به چهره با مشتریان خود برقرار سازد و حتی محصولات را به آن ها نشان دهد.


بازاریابی تلفنی برای کدام کسب و کارها مناسب است؟


برای موفقیت در کسب و کار و رسیدن به بازدهی مطلوب باید از روش های بازاریابی مختلف به صورت هم‌زمان، پویا و انعطاف‌پذیر استفاده کنید. بازاریابی تلفنی بهترین روش بازاریابی است که به صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های نهایی به شما کمک شایانی می‌کند.
بازاریابی تلفنی برای یک خانم فروشنده سبزی‌های محلی که در خانه خود اقدام به بسته بندی و فروش محصولات می‌کند، و هم برای مدیرعامل یک شرکت بازاریابی دیجیتال بزرگ ، مناسب است.به طور کلی برای هر شرکتی که می تواند محصولات و خدمات خود را بدون واسطه به دست مشتری برساند ، کاربرد دارد.

 

رایج‌ترین نوع بازاریابی تلفنی که احتمالاً برای شما هم اتفاق افتاده، اینگونه است که از طرف شرکت با شما تماس می گیرند تا محصولات و خدمات‌شان را معرفی کنند. این روش می‌تواند برای نظرسنجی ، کمپین‌های سیاسی و اجتماعی، ، فرآیند جذب مخاطب هدفمند و نگهداری مشتریان پیشین و تشویق آن‌ها به خرید مجدد نیز مورد استفاده قرار گیرد.


روش Telemarketing برای شرکت‌هایی که مایل به جمع‌آوری اطلاعات خاص هستند نیز مفید می باشد. در واقع همه بازاریابان به دنبال فروش یک کالا نیستند و در ابتدا تلاش دارند تا اطلاعاتی درباره مخاطب خود کسب کنند. پس از آن تصمیم می گیرند که آیا این فرد قابلیت تبدیل به مخاطب هدفمند را دارد یا خیر؟ بعنوان مثال شرکتی که در حوزه برگزاری کنفرانس‌های پزشکی و آموزشی فعالیت می‌کند می‌تواند از طریق تماس تلفنی با پزشکان از میزان علاقه آن‌ها به شرکت در این همایش ها آگاه شود تا در زمان‌برگزاری با سرعت بالاتری از علاقه‌مندان دعوت به عمل آورد.


مراحل انجام بازاریابی تلفنی


این روش از تأثیر مستقیم ارتباط انسان با انسان از طریق تماس تلفنی بهره می‌برد که نتایج بسیار قابل توجهی نسبت به روش های دیگر(رسانه‌های اجتماعی و دیجیتال) در پی دارد. فرآیند بازاریابی تلفنی بسیاردقیق و پیچیده است که برای انجام آن فرد بازاریاب  بایستی مراحل زیر را طی کند:


1.    آشنایی کامل با جزئیات و ویژگی های محصولات و خدماتی که شرکت شما ارائه می دهد.
2.    جمع‌آوری اطلاعات مرتبط با مشتریان هدفمند
3.    توانایی شناسایی مشتریان بالقوه
4.    جذب مشتریان بالقوه
5.    تبدیل شدن مشتریان بالقوه به بالفعل
6.    فروش محصولات


همان‌طور که قبلا گفته شد، بازاریابی تلفنی روشی معمول برای برقراری ارتباط با مشتریان هدف می باشد که مشتریان بالقوه بخشی از آن‌ها می باشند بنابراین ابتدا باید تعریف مشخصی از مشتریان بالقوه داشته باشید. مشتری بالقوه به کسی گفته می شود که قابلیت تبدیل شدن به خریدار محصول و یا خدمات یک سازمان را داشته باشد. مشتریان بالقوه کسانی هستند که ویژگی‌های زیر را دارند:


•    به محصول یا خدمات شما نیاز دارند و می‌توانند مشتری شما شوند.
•    با خدمات و محصولات شرکت شما آشنایی ندارند.
•    ویژگی های برند شما را نمی شناسند.
•    شناخت درستی از نیازهای خود ندارند و نمیدانند چگونه آن ها را رفع کنند.
 
برقراری یک ارتباط مناسب، تمامی این اطلاعات را به مشتری ارائه می‌دهد و او را ترغیب می کند تا محصول شما را برای رفع نیازهایش خریداری کند.

شبیری
1399/01/04