در اولین برخورد مشتری را مجذوب خود کنید

نحوه اولین برخورد با مشتری در ایجاد رابطه پایدار با او تأثیر بسیار مهمی دارد. مشتریان کسی را انتخاب می‌کنند که به او اعتماد داشته باشند. همچنین با افرادی که دوستشان دارند ارتباط صمیمی برقرار می‌کنند و هیچ‌گاه فراموششان نمی‌کنند. برخورد اول با هر شخصی همه‌چیز را می‌سازد. برای جذب مشتری نیاز دارید نکات مربوط به انواع روش‌های ارتباطی را بدانید. در این مقاله روش‌های مؤثر و مفید (برخورد چهره به چهره، تماس تلفنی و یا از طریق ایمیل) که به شما کمک می‌کند در اولین برخورد با مشتری چگونه رفتار کنید را بیان می‌کنیم.

 

برخورد چهره به چهره با مشتری

 

لباس مناسب بپوشید: در برخورد اول با مشتری، اولین چیزی که توجه او را جلب می‌کند سبک و مدل لباس شما می‌باشد. بعضی از آن‌ها با همان نگاه اول ممکن است نام شرکت شما را از لیست انتخابی خط بزنند. مهم نیست شرکتی که مشتری شماست کلاسیک هست یا مدرن، با فرد هنری ملاقات دارید یا یک مدیر سنتی، با شخص جوانی جلسه کاری دارید یا با فرد مسن، سعی کنید همیشه لباس رسمی بپوشید. برگزاری جلسه جدی و رسمی از سوی شما تأثیر بسزایی در انتخاب مشتری دارد.


 بهترین نمونه کارهای خود را ارائه دهید: داکیومنتی از نمونه کارهای خود آماده کنید و همیشه در جلسات کاری همراه خود داشته باشید. نیازی نیست اصل آن را به همراه داشته باشید می‌توانید از آن کپی تهیه کنید و در اختیار مشتری قرار دهید. با نشان دادن نمونه کارهای موفق اعتماد و اطمینان مشتری را جلب کنید و شانس خود را برای انتخاب افزایش دهید.


 رزومه کاری و کارت تبلیغاتی شرکت را به همراه داشته باشید: در پایان جلسه رزومه کاری شرکت به همراه کارت تبلیغاتی که حاوی اطلاعات تماس می‌باشد را در اختیار مشتری قرار دهید. از این طریق او به به‌راحتی می‌تواند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند و با شما ارتباط برقرار کند. طراحی و انتخاب رنگ رزومه کاری به همراه محتوای آن بیانگر میزان حرفه‌ای بودن شماست. برای تهیه رزومه کاری و کارت تبلیغاتی از افراد متخصص استفاده کنید. هنگام صحبت در مورد محصولات و مقدار قیمت از اصول مشتری مداری استفاده نمایید.


رفتار مناسبی داشته باشید: با جستجو در اینترنت انواع نحوه دست دادن و زبان بدن، چگونگی زاویه نشستن، آداب غذا خوردن و نوشیدن را یاد بگیرید و تمرین کنید. با نشان دادن رفتار خوب از خود در نظر مشتری خود را حرفه‌ای جلوه دهید. چگونگی صحبت شما و نوع کلمات استفاده شده در اولین برخورد با مشتری بسیار مؤثر خواهد بود. از سمینارها و همایش‌های فن بیان استفاده کنید، شمرده صحبت کردن نشان دهنده اعتمادبه‌نفس و آرامش است.

 

 

 


برخورد با مشتری از طریق تلفن

 

آرام و شمرده صحبت کنید: شاید برقراری ارتباط با مشتری از طریق تلفن آسان به نظر برسد اما کیفیت پایین صدا و واضح نبودن متن صدا تأثیر منفی روی مشتری خواهد گذاشت. به‌آرامی و واضح صحبت کنید تا مشتری متوجه حرف‌های شما بشود و از سوءتفاهم‌ها جلوگیری کنید.


در بین مکالمه به مشتری هم اجازه دهید تا سؤال‌های خود را بپرسد: در مکالمه به‌آرامی صحبت کنید و بین جملات خود مکث داشته باشید تا مشتری بتواند سؤالات خود را بپرسد. ارتباط تلفنی یک مکالمه دوطرفه است.
 در محیطی آرام و بدون صدا صحبت کنید: مشتریان شما نمی‌دانند که با لباس رسمی هستید یا با لباس راحتی در منزل اما گر در خیابان و جای شلوغ با آن‌ها صحبت کنید، به‌راحتی متوجه می‌شوند. صحبت با مشتری در چنین مکان‌های نوعی بی ادبی و غیرحرفه‌ای است. زمانی را برای تماس‌های تلفنی خود تعیین کنید و در محیط آرام ارتباط برقرار کنید که صدای شما واضح و تمام تمرکزتان بر روی صحبت با مشتری باشد.


 مراقب باشید در حین صحبت تلفنتان قطع نشود: اگر با تلفن بی‌سیم صحبت می‌کنید از شارژ گوشی دستگاه اطمینان حاصل کنید. اگر از تلفن همراه اعتباری استفاده می‌کنید قبل از تماس میزان شارژ خود را بررسی نمایید. مکانی را برای مکالمه انتخاب کنید که آنتن دهی قوی داشته باشد.


برخورد با مشتری از طریق پست الکترونیکی

 

اصول نگارش نامه‌های اداری را رعایت کنید: هنگامی‌که از پست الکترونیک برای ارتباط با دوستانتان استفاده می‌کنید، ممکن است غلط‌های املایی و جمله بندی نامناسب و حروف اختصاری داشته باشید اما زمانی که از ایمیل برای برقراری ارتباط با مشتری استفاده می‌کنید، با رعایت اصول نگارش و نامه نگاری به مشتریان خود بگویید که یک شرکت حرفه‌ای و متخصص هستید. ارتباط رسمی با مشتریان اعتبار شرکت و سازمان شما را نشان می‌دهد.


 خلاصه و مفید بنویسید: مشتریان زمان کافی برای خواندن متن‌های طولانی را ندارند و بسیاری از نامه‌های صندوق پستی خود را نمی‌خوانند. یک نام مناسب برای عنوان نامه خود انتخاب کنید و متن خود را در چندجمله کوتاه بنویسید.


در اسرع وقت به ایمیل‌ها پاسخ دهید: به ایمیل‌های مشتریان خود فوری پاسخ دهید به‌خصوص هنگامی‌که مشتری جدید برای شما پیام ارسال می‌کند.

شبیری
1399/01/25