مقالات

سیستم مدیریت انبار چیست؟

سیستم انبارداری چیست؟

سیستم مدیریت انبار (WMS) به وسیله نرم افزار و فرایندهای خود به سازمان ها امکان کنترل انبار از زمان ورود کالا تا زمان انتقال کالا به خارج از انبار را می دهد. هدف از ایجاد نرم افزار انبارداری بهبود کارایی کاربر در جهت ردیابی موجودی کالا از یک مرکز توزیع یا انبار است؛ همچنین با استفاده از سیستم مدیریت انبار داری می توان دریافت، چیدن و کنار گذاشتن کالاها و محصولات را دقیق و سریع تر انجام داد.

کاربردهای سیستم مدیریت انبار چیست؟

یکی از مکان های مهم در عملیات زنجیره تامین و مرکز تولید، انبار است؛ زیرا انبارها محل نگهداری مواد اولیه یا کالاهای نهایی مواد استفاده شده یا تولید شده در فرایندها می باشد. از اهداف مهم طراحی سیستم انبارداری، انتقال کالا و مواد به شکلی کارآمد و مقرون به صرفه در انبارها است.

سیستم مدیریت انبار چیست

 

مزیت و ویژگی های سیستم مدیریت انبار چیست؟

از ویژگی های نرم افزار انبارداری خوب این است که می تواند در کسب و کار به شکل مستقل به عنوان قسمتی از مجموعه برنامه ریزی سازمانی (ERP) یا محموعه مدیریت زنجیره تامین (SCM) استفاده شود.

در ادامه به مهمترین مزیت های یک سیستم مدیریت انبار (WMS) می پردازیم:

مزیت و ویژگی های سیستم مدیریت انبار چیست؟

 

۱. کارآمد تر کردن وظایف

استفاده از بارکد خوان یا اسکنر به منظور مرتب سازی، شمارش و چیدن در کسب و کارهای مختلف بسیار کارآمد است و منجر به کاهش خطاهای انسانی و افزایش سرعت کارهای انبارداری می گردد.

۲. جلوگیری از هدر رفتن هزینه های اضافی

ابزارهای گزارش گیری در سیستم مدیریت انبار می تواند فعالیت هایی مانند پیش بینی تقاضا و موجودهای تحت مدیریت فروشنده را با اطمینان بالایی انجام دهد و از هدر رفتن کالاها و محصولات جلوگیری کند.

۳. خدمات بهتر به مشتریان

از مزیت های مهم نرم افزار WMS ایجاد ارتباط قوی بین تامین کنندگان و خریداران است. استفاده از سیستم مدیریت انبارداری تا حد زیادی زمان اختصاص داده شده برای چیدن، بسته بندی و حمل و نقل را کاهش می دهد و سبب انجام خرید سریع تر مشتریان شده و می تواند رضایت مشتریان را افزایش دهد.

۴. مزایای رقابتی استفاده از نرم افزار مدیریت انبار

سیستم انبارداری چیست, مزیت و ویژگی های سیستم مدیریت انبار چیست؟

نرم افزار سیستم مدیریت انبار از اتوماسیون عملیات اساسی انبار، برخوردار است؛ بنابراین در مقایسه با سایر مشاغل مشابه می تواند برای کسب وکارها در بازار مزیت رقابتی و برتری ایجاد نماید. مزایای رقابتی نرم افزار مدیریت انبار شامل رشد در تجارت، افزایش بهره وری و شفافیت در کار است.

  • رشد در تجارت: در صورتی که کسب وکار بزرگ و پیچیده ای دارید برای پیگیری های دقیق تر و بهتر کالاها از انبار تا محل توزیع باید از ابزارهای استاندارد استفاده نمایید؛ بنابراین سرمایه گذاری برای خرید سیستم مدیریت انبار می تواند یک گزینه هوشمند و عالی برای کسب و کارها باشد.
  • افزایش بهره وری: به کارگیری سیستم مدیریت انبارداری می تواند در وقت کارمندان و مشتریان صرفه جویی کند و هزینه ها را تا حد زیادی کاهش داده و روحیه تیمی را افزایش دهد.
  • شفافیت در کار: استفاده از ابزارهای گزارش گیری نرم افزار WMS به کسب و کارها برای داشتن دید گسترده و واضح نسبت به محصولاتشان کمک می کنند. همچنین به آن ها برای پاسخگویی به خواسته ها و برنامه ریزی کمک می کند و سبب کاهش شکل گیری ارتباط نادرست بین کسب و کار و مشتریان می شود.

به منظور برقراری ارتباط قوی و خوب با مشتریان می توانید مقاله نرم افزار باشگاه مشتریان و CRM را مطالعه کنید.

سیستم انبارداری چیست؟

 

وظایف کلیدی یک سیستم مدیریت انبار چیست؟

تا اینجا به مزایایی که یک سیستم یا نرم افزار مدیریت انبار و کاربردهای سیستم انبارداری که برای کسب و کارها ایجاد می کرد پرداختیم در ادامه وظایف مهم سیستم مدیریت انبارداری را بیان می کنیم.

۱. بهبود دید موجودی

در قسمت داشبورد سیستم مدیریت انبارداری کاربر می تواند مواردی چون سرعت تحقق سفارشات، زمان آماده سازی و موجودی محصولات را مشاهده کرده و تمام کارها و فعالیت ها را تحت نظارت و کنترل داشته باشد.

۲. کارایی بهینه و مدیریت بهتر کار ها

با استفاده از سیستم مدیریت انبار فعالیت هایی مانند مدیریت نیروی کار، سخت افزار بارکدخوان، ردیابی موارد و دستورالعمل های برداشت خودکار با سرعت بیشتر و راحت تر انجام می شوند. در نتیجه نرم افزار WMS در کسب و کارها و انبارداری سبب افزایش سرعت کار و افزایش کارایی کارمندان می شود.

۳. کاهش خطا

به کار گیری نرم افزار مدیریت انبار در شرکت ها سبب کاهش خطا و افزایش بهره وری می شود؛ به این صورت که با استفاده از این سسیتم محصولات کم مصرف سریع شناسایی می شوند، خطای انسانی کاهش می یابد و خرید ها بهتر و با مدیریت کارآمد تری انجام می شوند.

علاوه بر سیستم مدیریت انبار داری، برای مدیریت صحیح کسب و کارها نرم افزاها و سیستم های دیگری چون سیستم باشگاه مشتریان و سیستم مدیریت ارتباط با مشتری وجود دارد. بسته به نوع کسب و کار و پیچیدگی آن می توان از این نرم افزارها در جهت بهبود سازمان و شرکت خود استفاده کنید.

توجه داشته باشید، سیستم جامع فروش شاتوت، تمام این زیر سیستم ها مانند سیستم مدیریت انبار، سیستم حسابداری، سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، باشگاه مشتریان و سیستم مدیریت فروش را به صورت یک جا در خود دارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *