مقالات

روش کار با نرم افزار CRM


کلمه CRM مخفف عبارت Customer Relationship Management Software به معنای مدیریت ارتباط با مشتری می‌باشد. مدیریت ارتباط با مشتری هرگونه عملیات، ابزار، عملکرد یا روندی است که به شرکت ها و سازمان ها کمک می کند تا اطلاعات و داده های مشتری را بهتر سازماندهی کرده و دسترسی آسان تری به آنها پیدا کنند. اگر هنوز هم سوال CRM چیست برای شما به خوبی پاسخ داده نشده است، محتوای مربوطه را مطالعه کنید. در ادامه توضیحات آموزش نرم افزار CRM به صورت جامع تری ارائه شده است.

در ابتدا همه چیز با یادداشت های دست نویس و Rolodexes آغاز شدند، اما با آغاز عصر تکنولوژی و گسترش فناوری دیجیتال، این یادداشت ها به پایگاه داده های ذخیره شده در کامپیوتر های شخصی و سیستم های ارتباطی تبدیل شدند و اینگونه بود که تعریف CRM به چیزی بسیار پیچیده تر و جامع تری تغییر یافت. دیگر فقط یک یادداشت ساده نبود؛ مدیریت روابط کسب و کار با مشتریان با کمک این تکنولوژی به روندی پیچیده و کاربردی تبدیل شد. اکنون، می توان گفت که برای رقابت در هر صنعتی، شما به یک سیستم قابل اعتماد تعریف شده بر روی نرم افزار CRM نیاز دارید.

مزایای کار با نرم افزار CRM

روش کار با نرم افزار CRM بسیار لذت بخش و خروجی آن بسیار کاربردی ست؛ زیرا:

 • CRM ها سیستم های قدرتمندی هستند که تمام داده های حاصل از فروش و حتی مشتریان شما را به هم متصل می کنند. CRM به عنوان یک نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری تعریف می شود و یک سیستم نرم افزاری است که به صاحبان مشاغل کمک می کند تا بتوانند روابط خود را با مشتریان پرورش دهند.
 • CRM با جمع‌آوری و ذخیره سازی اطلاعات، بخشهای مختلف کار و حرفه شما را از بازاریابی تا فروش و خدمات مشتری به یکدیگر متصل کرده و یادداشت ها، فعالیت ها و معیارهای آنها را در یک سیستم منسجم سازمان می دهد.
 • با استفاده از CRM هر کاربر امکان دسترسی سریع، جامع و کاربردی را به داده های مشتریان خود دارد، این نه تنها امکان هماهنگی بی نظیر در بین تیم ها و ادارات را فراهم کرده، بلکه این امکان را برای کسب و کارها فراهم می کند تا چیزهای فوق العاده ای را به مشتریان خود ارائه دهند.
 • همچنین اطلاعات به ‌دست آمده در این سیستم، به قدری کابردی و مهم است که مبنای عمل مدیران یک سازمان در تصمیم‌گیری های تجاری خواهد بود. همچنین برای فروشگاه های آنلاین نیز می توانید از نرم افزار CRM استفاده کنید.

اکنون عملکرد سیستم CRM را با عملکرد محدود سیستم های آنالوگ و قدیمی مقایسه کنید؛ متوجه خواهید شد که این روش کار با نرم افزار CRM توانایی ایجاد یک انقلاب بزرگ در ارتباط با مشتریان دارد!

روش کار با CRM

 

معرفی نرم افزار CRM شاتوت

 

چگونه باید فهمید که به نرم افزار CRM نیاز داریم؟

قبل از تصمیم گیری برای خرید و آموزش روش کار با نرم افزار CRM، باید دانست که محصول و نتیجه نرم افزار سی ار ام، برای سیستم کاری شما چیست؟ در حقیقت باید از انتظاراتتان در شرکت و سازمان خود کاملا آگاه باشید، در اینصورت کارآمد بودن نرم افزار سی ار ام برای سازمان خود را بهتر بررسی خواهید کرد.

ویژگی های کسب و کار هایی که به این سیستم نیاز دارند:

 • پرداخت هزینه‌ های زیاد در بخش های مختلف سازمان
 • تمایل به بررسی عملکرد کارکنان سازمان
 • عدم وجود سیستم مطمئن برای ثبت اطلاعات و داده ها
 • عدم هماهنگی در قسمت های مختلف سازمان
 • عدم قابلیت گزارش گیری از عملکرد مشتریان و کارکنان
 • ذخیره سازی اطلاعات فروش به صورت دستی
 • عدم وجود سیستم برای ثبت بازخورد مشتریان (رضایت و نارضایتی مشتریان)
 • عدم مراجعه مجدد مشتریان به سازمان

علاوه بر نرم افزار CRM عمومی که برای تمام کسب و کار ها استفاده می شود، شما می توانید از CRM اختصاصی نیز استفاده کنید. برای مثال مجموعه شاتوت اقدام به طراحی نرم افزار CRM سالن زیبایی نیز نموده است که مخصوص آرایشگاه ها و سالن های زیبایی می باشد.

روش کار با نرم افزار CRM و ویژگی های نرم افزار سی ار ام

مزایای کار با CRM

 

دریافت و ثبت اطلاعات مشتری ها و دسته بندی آنها

با استفاده از CRM، اطلاعات مشتری شامل مشخصات، مکاتبات، مکالمات و به‌ طور کلی تمامی اطلاعاتی که سازمان از مشتری نیاز دارد، ذخیره خواهد شد. افراد مختلفی در سازمان می توانند از هر یک از این اطلاعات استفاده کنند.

پردازش ساده و خودکار فرآیند ها

شما می توانید گردش کار و فرآیندهای مرتبط با بازاریابی، پشتیبانی مشتری و فروش را استاندارد سازی کرده و در نتیجه هماهنگی را در سازمان خود بهبود ببخشید.

ارائه پیشنهادات دقیق و عاقلانه

با استفاده از CRM پیشگام ها و راهنمایی های مطمئن را بشناسید، بر روی آنها تمرکز کنید و احتمال تغییر و تحول مثبت را در سازمان افزایش دهید. ارتباط نزدیک با چشم اندازهای آینده شما این امکان را برای شما فراهم می کند تا نیازهای کارکنان و مشتریان را بهتر درک کنید.

بهبود خدمات مشتری

مشتریان خوشحال به احتمال زیاد مشتری های وفاداری نیز هستند و مراجعه آنها همیشگی و دائمی خواهد شد؛ بنابراین اطلاع از رضایت مشتری ها اولویت اول شماست، در صورت عدم رضایت مشتری نیز می بایست دلیل را جویا شوید و سعی در برطرف کردن مشکل داشته باشید. یک بستر CRM مطمئن از نظر جمع آوری اطلاعات رضایت مشتری بسیار کاربردی و مهم عمل میکند.

افزایش فروش

CRM به عنوان یک سیستم جامع فروشگاهی به شما امکان می دهد تا اطلاعات مهم مشتری های خود را مانند تولد، موقعیت جغرافیایی، سن و شغل را داشته باشید که این اطلاعات در شخصی سازی کردن ارتباطات و همچنین پیشنهادات ویژه به مشتریان بسیار موثر می باشد. با پیشنهادهای مناسب و راهبردی به مشتریان ویژه و خاص در زمانی مشخص، می توانید معاملات کاری بهتر و رضایت بخش تری انجام دهید، در نتیجه بازدهی بالایی از نظر سرمایه گذاری داشته باشید.

تجزیه و تحلیل فروش

در رابطه با گزارش؛ تجزیه و تحلیل فروش، یکی از ارزشمندترین ویژگی های CRM است. در آینده کاربران می توانند با تجزیه و تحلیل داده ها و تجربه های گذشته زمینه های بهتری برای فروش ایجاد کنند. کار با نرم افزار سی ار ام به شما کمک می کند تا داده ها را از شبکه های اجتماعی، نظرسنجی ها و غیره جمع آوری کنید، سپس آنها را تجزیه و تحلیل کرده و اطلاعات لازم را بررسی کنید؛ و سرانجام روند کاری خود را مطلوب تر سازید.

اتوماسیون نیروی فروش

یکی دیگر از عملکردهای CRM توانایی اتوماتیک کردن جنبه های خاصی از روند فروش شما است. این شامل تماس ها و پیگیری های بعدی مشتریان و همچنین سازماندهی داده ها برای فعالیت های موثرتر در آینده است. خودکارسازی این کارهای تکراری به کارمندان شما این امکان را می دهد که وقت خود را به کارهای پیچیده تری اختصاص دهند.

همگام سازی و به اشتراک گذاری پرونده ها با برنامه های کاربردی مختلف

کار با نرم افزار سی ار ام به عنوان یک بستر مورد اعتماد، در ارتباط و همگام سازی بسیاری از نرم افزار های کاربردی مختلف به شما کمک میکند. برای مثال CRM می تواند ایمیل هایتان را از برنامه Outlook بارگذاری کند. این ویژگی در CRM به شما این قدرت را می دهد که بسیاری از برنامه های کاربردیتان را با استفاده از CRM بررسی کنید.

مدیریت عملکرد فروش

در میان ویژگی های بسیار مهم و کاربردی سیستم CRM، مدیریت عملکرد فروش مجموعه ای از مزایا را به تیم های فروش ارائه می دهد. برای مثال مدیران می توانند به راحتی بررسی کنند که چه جنبه هایی از تیم فروش سازمانشان عملکرد خوبی دارد و چه مواردی در سازمان نیاز به بهبود دارد. اگر شما صاحب شرکت و مجموعه بزرگی باشید که شامل نمایندگی های کوچک تری نیز می باشد این برنامه به شما توانایی مدیریت زیر مجموعه هایتان از راه دور را نیز می دهد. حتی می توانید عملکرد شرکای فروش را از سیستم عامل مدیریت کنید تا اطمینان حاصل کنید که تیم شما بهترین عملکرد را دنبال می کند.

گزارش ها

پس از ورود به عرصه ابزارهای هوشمند تجاری، گزارش گیری و داشبورد به یکی از برترین ویژگی های CRM تبدیل شده اند. آموزش کار با نرم افزار CRM به کاربران یک سازمان این امکان را به آنها می دهد تا با استفاده از گزارش گیری ها و داشبوردهای سفارشی، آمارها را از دید بسیار جذاب و دیدنی مشاهده کنند. روش کار با نرم افزار CRM به صورتی است که حتی بخش مدیریت نیز می تواند از این گزارشات برای تصمیم گیری مبتنی بر داده استفاده کند.

همچنین شما می توانید علاوه بر استفاده از CRM از نرم افزار های حسابداری نیز استفاده کنید. در این زمینه نیز مجموعه شاتوت اقدام به طراحی یک سیستم جامع فروشگاهی نموده که تمام فرایند های فروشگاه ها و کسب و کار های بزرگ را مدیریت می کنید. همچنین نرم افزار حسابداری رستوران و فست فود و نرم افزار تحت وب رستوران داری نیز در شاتوت تولید شده است.

روش کار با نرم افزار CRM, استفاده از crm

 

پله های شروع کار با نرم افزار CRM

شروع و روش کار با نرم افزار CRM نیازی به دلهره و نگرانی ندارد. آموزش کار با نرم افزار CRM به زبان فارسی و انگلیسی و همچنین به زبان های دیگر موجود است. برای آشنایی با بهترین نرم افزار CRM ایرانی محتوای مربوط به آن را مطالعه کنید.

برای کار با سی آر ام، مراحل زیر را درنظر بگیرید.

۱. فروشندگان خود را اضافه کنید.

اولین قدم در اجرای CRM باید اضافه کردن کاربران باشد.

۲. تنظیمات خود را سفارشی کنید.

CRM شما باید روند فروش شما را منعکس کند. اکثر مشاغل دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند که می خواهند آنها را ردیابی کنند. شاید بخواهید فیلدی برای “شناسه صورتحساب “، “زمان خرید ” ، “محصول خریداری شده ” یا … اضافه کنید. قبل از وارد کردن داده های موجود به CRM ، ویژگی های سفارشی را ایجاد کنید.

۳. مخاطبین، شرکت ها و معاملات خود را وارد کنید.

به احتمال زیاد، شما در حال حاضر از CRM یا صفحه گسترده دیگری برای پیگیری چشم اندازها و فرصتهای خود استفاده می کنید.

تقریباً هر CRM با بارگذاری یک پرونده CSV به شما امکان می دهد این اطلاعات را وارد کنید.

۴. ابزارهای دیگر خود را تلفیق کنید.

بازاریابی، فروش و اطلاعات موفقیت مشتری باید در CRM شما متمرکز باشد. با این کار ۳۶۰ دید از چشم اندازها و مشتریان خود ایجاد می شود و ورود دستی اطلاعات کاهش می یابد.

۵. داشبورد خود را تنظیم کنید.

شما باید یک نمای کلی کاملاً واضح از عملکرد تیم خود داشته باشید تا بتوانید آنها را در یک راستا نگه دارید و از مربیگری و جهت دهی درستی برخوردار شوید. به همین دلیل یک داشبورد CRM بسیار مفید است. داشبورد مثل یک صفحه کنترل است که می توانید متناسب با نیازهای خاص خود آن را تنظیم کنید.

بر اساس اهداف و روند فروش، آماری را انتخاب کنید که در داشبورد شما نمایش داده شود. به عنوان مثال، اگر قرار است تیم شما در این ماه مقدار بیشتری از محصول X را بفروشد، ممکن است بخواهید تجزیه واحدهای محصول X فروخته شده در مقابل محصول Y را مشاهده کنید.

۶. گزارش ها را فعال کنید.

شما به عنوان مدیر فروش، زمان زیادی را صرف چک کردن داده ها می کنید؛ اما نمایندگان شما باید بیشترین زمان ممکن را صرف فروش کنند. به همین دلیل ایده خوبی است که گزارش های ایمیل روزانه، هفتگی، ماهانه و یا سه ماهه ایجاد کنید.

تغییر می تواند سخت باشد، ولی برای پیمایش راهی دقیق و منظم، سختی و مشقت راه می تواند نتیجه را دلپذیر تر کند.

اگر تمایل دارید با انواع CRM آشنا شوید، می توانید محتوای مربوط به CRM تحلیلی، CRM عملیاتی، CRM مشارکتی را مطالعه کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

4 دیدگاه در “روش کار با نرم افزار CRM

 1. ابوالحسنی گفت:

  با سلام ایا ویدئو آموزشی یا کاتالوگ آموزشی همراه سی آر ام شاتوت برای خریدار ارسال می شود؟

  1. Farhad گفت:

   سلام بله فایل های آموزشی در اختیار خریداران قرار می گیرد و همچنین واحد پشتیبانی اماده خدمت رسانی به شما می باشد

 2. سهیل عرب گفت:

  مدتیه که از نرم افزار سی آر ام شاتوت در رستوران استفاده می کنیم که خیلی تاثیر گذار و کاربردی بوده از شما و همکاران تون ممنونم

  1. Farhad گفت:

   خوشحالیم تونستیم کمکتون کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *