مقالات

 معیارهای موفقیت CRM

معیار های شناخت موفقیت CRM

 معیارهای موفقیت CRM در هر سازمان و بازاری، به واسطه قابل دسترس بودن و سطح کیفیت اطلاعات مشتریان تعیین می‌شود. هرچه بیشتر در مورد نیازها‌، مشکلات، انتظارات و شکایات مشتریان بدانید بهتر می‌توانید یک برنامه مدیریت ارتباطات پایدار بسازید. در این بخش در رابطه با معیارهای مورد استفاده در موفقیت CRM به بررسی چند مورد می‌پردازیم.

رضایت مشتری

افزایش وفاداری مشتری به سازمان را می‌توان در خرید در یک دوره زمانی معین و افزایش ضریب نفوذ محصول مشاهده کرد.

منفعت مشتری

منفعت مشتری را می‌توان از طریق افزایش درآمد به ازای خرید مشتری سنجید.

تحلیل مالی

معیارهای مالی نرم افزار CRM برای سنجش کسب‌و‌کار می‌توان به هزینه کل مالکیت، بازگشت سرمایه، ارزش فعلی خالص، نرخ بازگشت داخلی و نسبت درآمد به سهام است.

درآمد سود

به کمک نرم افزار CRM می‌توان میزان افزایش سود و درآمد هر سه ماهه را نسبت به سه ماهه قبل و همچنین میزان افزایش سود و درآمد هر سال نسبت به سال قبل را بررسی کرد.

چهار معیار موفقیت CRM برای موفقیت در کسب و کار :

معیار موفقیت CRM

 

معیار اول، CRM  فقط خرید نرم‌افزار نیست

نرم افزار CRM یک راهبرد است که فناوری آن را به عمل درآورده است. هیچ فناوری هرچقدر هم پیچیده باشد، بدون وجود یک راهبرد هدایتگر، نمی‌تواند موفق باشد.

معیار دوم، نرم افزار CRM باید با اولویت های تجاری منطبق باشد

با هرنوع تغییر در محیط خارجی سازمان ممکن است نیاز به حرکت و تغییر در فرآیندها و راهبرد درون سازمانی به وجود آید.

معیار سوم، نرم افزار CRM منافع قابل اندازه‌گیری به وجود می آورد

اگر سازمانی توانایی لازم برای جمع‌آوری اطلاعات صحیح را نداشته باشد، شناسایی معیارهایی مانند نرخ بازگشت سرمایه، به هدفی متحرک تبدیل خواهد شد که دستیابی به آن چندان ساده نیست.

معیار چهارم، تجارت و کسب و کار شما منحصر به فرد است

نرم افزارCRM  می‌تواند در هر سازمانی متفاوت از سازمان‌های دیگر باشد. به طور کلی سازمان‌ها به کمک CRMاطلاعات افراد و فرایندها را در بخش‌هایی مانند فروش، بازاریابی و خدمت، به یکدیگر مرتبط می‌کنند. هر سازمان برای اندازه‌گیری موفقیت CRM معیارهایی را انتخاب می‌کنند که بیشترین ارتباط را با آن سازمان دارد.

معیارهای موفقیت CRM در حوزه عملکرد کسب‌و‌کار

این معیارها مفاهیم مهمی مانند فرایند فروش، عملکرد نمایندگان فروش و اعداد و ارقام پیش‌بینی فروش را مورد بررسی قرار می‌دهند. معیارهایی که در این دسته قرار می‌گیرند برای اندازه‌گیری نحوه پیشرفت در جهت اهداف نهایی کسب‌و‌کار ایده‌آل هستند.

معیارهای موفقیت CRM در حوزه عملکرد کسب‌و‌کار

 

معیارهای اساسی CRM

معیارهای اساسیCRM  کمک می‌کنند تا بفهمید که دقیقا چه چیزی را باید برای کسب‌وکار خود در خصوص ارتباط با مشتری اندازه‌گیری کنید.

کارهای مهم CRM چیست؟

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) برای افزایش تجربه مشتری ضروری است. این به مجموعه‌ای از اقدامات، اصول و دستورهایی اشاره می‌کند که یک سازمان در طول تعامل با مشتریان دنبال می‌کند.

نیاز فروش و CRM

معیارهای اساسی CRM مورد نیاز برای پیگیری تا حد زیادی به نیازهای فروش و بازاریابی شما بستگی دارد.

نرخ محاسبه مشتری

نرخ محاسبه مشتری به این صورت محاسبه می‌شود، که به عنوان مثال یک ماه را به عنوان محدوده در نظر بگیریم. با شمارش تعداد کل مشتریان در ابتدای ماه اقدام کنید. سپس، برتعداد مشتریان در پایان ماه نظارت کنید. در نهایت، با تفریق عدد پایانی از عدد آغازین، عدد بدست آمده را بر عدد آغازین تقسیم کنید.

معیارهای CRM و پذیرش کاربر

این دسته، مجموعه‌ای از معیارهای داخلی CRM است که مواردی مانند تعداد کارکنانی به طور فعال از سیستمCRM  استفاده می‌کنند، نحوه استفاده کارکنان از سیستم و سایر معیارهای مرتبط با فناوری اطلاعات داخلی شرکت را اندازه‌گیری و ارزیابی می‌کند.

معیارهای CRM

 

معیارهای قابل سنجش موفقیت در بازاریابی

 • تعداد کمپین‌ها
 • تعداد پاسخگویی کمپین
 • تعداد سفارش خرید کمپین
 • تعداد بازدید از صفحات وب
 • زمان هر بازدید از وب سایت
 • ارزش طول عمر مشتری

معیارهای ارزیابی موفقیت CRM در فروش

 

 • تعداد چشم ‌انداز‌ها
 • تعداد مشتریان جدید
 • تعداد بستن معاملات
 • میزان درآمد جدید
 • مدت زمان فروش
 • مدت زمان چرخه فروش
 • معیارهای موفقیت CRM در خدمت مشتری
 • تعداد تیکت‌های رسیدگی شده
 • کیفیت تماس اول
 • میانگین زمان شکایت تا حل و فصل
 • میانگین زمان رسیدگی به تماس‌ها

معیارهای موفقیت CRM مناسب کسب‌و‌کار خود را ایجاد کنید

تعداد تماس‌های انجام شده یا تعداد دفعات پیگیری مشتری پیش از رفع مشکل، می‌توانند معیارهایی برای بخش پشتیبانی و خدمات مشتریان باشند.

معیارهای موفقیت CRM

 

معیارهای موفقیت CRM و ادراک مشتری

این معیارها نحوه تعامل مشتریان با کسب‌وکار را مورد بررسی قرار می‌دهند. معیارهای اساسی این دسته شامل رضایت مشتری ، حفظ مشتری و سفر مشتری می‌شود. بررسی این معیار شما را به داده‌های مشخص درباره اینکه کسب و کار شما چگونه نیازهای مشتریان برآورده می‌کند، می‌ رساند.

فرایند و مسیر تکوین یک نرم افزار CRM موفق:

مرحله اول،آگاهی:

اگر سازمانی به سختی می‌تواند مشتریان خود را در بیرون سازمان بشناسد، در مرحله اول قرار دارد. چنین سازمانی محصول گرا بوده و دارای نظام ارزیابی و فروش خاصی می باشد. گام بعدی برای چنین سازمانی، تعریف فرایندهای بازاریابی و فروش و تهیه یک بانک اطلاعاتی است.

مرحله دوم، تمرکز:

در این مرحله سازمان شناخت مشتریان را آغاز کرده و به دنبال راه‌هایی برای یافتن سودآورترین آنها می‌گردد.

مرحله سوم، رضایتمندی:

در این مرحله سازمان رضایتمندی را اندازه‌گیری می‌کند و سعی دارد از رقبای خود پیشی بگیرد.

مرحله چهارم، ارزش:

چنین سازمانی مراقب شیوه ارزش‌گذاری برای مشتری خاص است و می‌داند چرا مشتریان خرید می‌کنند و می‌داند چگونه بر اساس نیاز مشتری برخورد کند تا به رضایتمندی آنها منجر شود.

مرحله پنجم، وفاداری:

چنین شرکت‌هایی از تمدید معاملات خود لذت می‌برند و سطح تقاضای مشتری را افزایش می‌دهند، آنها می‌توانند هزینه‌های گزینه‌هایی را از دیدگاه مشتری اهمیت ندارد، کاهش داده و محصولات و خدمات مهم برای مشتری را با قیمت خوب بفروشد.

کلیک کنید.!

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *